Pakowanie torby do porodu to ważny krok w przygotowaniach do narodzin dziecka. Często słyszymy, że nie jest to ulubione zajęcie przyszłych Mam, ale warto pamiętać, że odpowiednio przygotowany zestaw rzeczy na pobyt w szpitalu zapewnia komfort i finalnie minimalizuje stres. Spakuj więc ze sobą tylko przemyślane i sprawdzone rzeczy na 2-3 dni, upewnij się, że Twój partner też bierze udział w pakowaniu (i wie, gdzie co znaleźć!), poukładaj rzeczy i opisz je, a w razie dylematów dotyczących wyborów przy pakowaniu poproś o pomoc swoją położną.
Wygodnym i sprawdzonym sposobem jest spakowanie rzeczy potrzebnych na sali porodowej do jednej torby, a pozostałych rzeczy na pobyt w szpitalu do walizki na kółkach. Dzięki temu wszystko będzie uporządkowane, łatwo dostępne oraz poręczne. Zatem co spakować do szpitala na oddział poporodowy? Co powinno się znaleźć w torbie do porodu?
Pobierz naszą listę rzeczy do spakowania do porodu. Znajdziesz w niej pełną wyprawkę dla Mamy i Dziecka oraz spis niezbędnych dokumentów.
Ważne pytania:
Ile rzeczy zapakować do szpitala? Spakuj rzeczy tylko na 2-3 dni dla siebie i niemowlęcia, bo tyle zazwyczaj trwa pobyt w szpitalu po porodzie. Dla swojego komfortu i spokoju przygotuj rzeczy do przywiezienia dla Ciebie i noworodka w razie przedłużenia pobytu.
Jakie ubrania zabrać do szpitala na poród? Wybierając ubrania na poród, warto postawić na wygodę i funkcjonalność. Wybierz naturalne, delikatne dla skóry materiały i wszystkie wypierz koniecznie w proszku dla niemowląt przed zapakowaniem.
Czy potrzebna jest osobna torba dla partnera? Dodatkowa torba nie jest niezbędna, ale może okazać się przydatna. Wszystko zależy od tego, jakie są Wasze plany czy założenia dotyczące roli osoby towarzyszącej w czasie porodu. Jeżeli planujecie zabrać aparat fotograficzny, głośnik do odtwarzania muzyki, olejki zapachowe czy inne akcesoria to dodatkowy plecak będzie niezbędny. Podstawowe rzeczy- przekąski i woda- zmieszczą się z pewnością w Twojej torbie. Warto zadbać, aby osoba towarzysząca również była przygotowana na pobyt w szpitalu, aby mogła wspierać przyszłą Mamę.
Kiedy zacząć pakować torbę do porodu? Im szybciej zaczniesz, tym będziesz miała więcej czasu na przemyślane decyzje. Torba powinna być zapakowana i gotowa do zabrania z domu w okolicach 36 – 37 tygodnia ciąży. Warto zacząć pakowanie torby do porodu już kilka tygodni przed terminem porodu, aby uniknąć stresu i zapewnieniu sobie komfortowego i odpowiednio przygotowanego startu w ten wyjątkowy dzień.
TORBA NA SALĘ PORODOWĄ:
Dla Mamy:
-koszula porodowa,
-kapcie,
-skarpetki,
-podpaski poporodowe,
-majtki siateczkowe,
-duży ręcznik kąpielowy,
-klapki,
-mały ręcznik do okładów,
-woda z dziubkiem i przekąski dla Ciebie,
-woda i przekąski dla osoby towarzyszącej,
-gumka do włosów,
-pomadka do ust,
-telefon z ładowarką,
-dodatkowo/ opcjonalnie: TENS, lewatywa, termofor, okłady żelowe, olejki do masażu, słuchawki i ulubiona playlista.
Dla Dziecka:
-pajac (rozm. 56/62),
-body (rozm. 56/62),
-czapeczka,
-rożek,
-1- 2 pieluchy tetrowe,
-2-3 pampersy rozm. 1,
-mokre chusteczki.
Dokumenty:
-dowód osobisty,
-karta ciąży,
-plan porodu,
-aktualne wyniki badań:
-ostatnie USG,
-ostatnia morfologia,
-potwierdzony wynik grupy krwi,
-wynik GBS,
-dokumentacja dot. ewentualnych chorób ciąży.
TORBA NA ODDZIAŁ POPORODOWY:
Dla Mamy:
-3 koszule rozpinane do karmienia piersią,
-2-3 staniki do karmienia piersią,
-cienki szlafrok,
-ręcznik kąpielowy,
-podkłady poporodowe – 1 opakowanie/ 5 szt.
-podpaski poporodowe – 2 opakowania,
-majtki poporodowe z siatki – 6 szt.,
-wkładki laktacyjne,
-lanolina lub inny krem do pielęgnacji sutków,
-kosmetyki,
-skarpetki,
-klapki i kapcie (są przygotowane w torbie na salę porodową),
-telefon z ładowarką (są przygotowane w torbie na salę porodową),
-sztućce i kubek,
-laktator,
-rzeczy na wyjście ze szpitala (z czasu ciąży)
Dla Dziecka:
-pajace 4 szt.,
-body 4 szt.
-czapeczki 2szt.,
-skarpetki 3 pary,
-duża pielucha/ otulacz,
-kocyk,
-pieluchy tetrowe 3 szt.,
-opakowanie pampersów rozm. 1,
-mokre chusteczki,
-krem przeciw odparzeniom,
-ubranko na wyjście ze szpitala (dopasowane do pory roku)